Jak dbać o buty

Pytanie wydaje się proste, ale buty, jak wiadomo, wykonane są z różnych materiałów, które posiadają indywidualne właściwości. Wymagają zatem odmiennych sposobów pielęgnacji. Zważywszy na fakt, że właściwe użytkowanie i konserwacja obuwia są PODSTAWOWYM warunkiem gwarancji, warto o buty należycie dbać. Przed pierwszym założeniem nowego obuwia należy zapoznać się z informacjami zawartymi na oryginalnym pudełku i metkach obuwia, gdzie podane są informacje o użytych w obuwiu materiałach oraz o sposobie ich konserwacji, zastosowanie się do nich pozwoli dłużej cieszyć się obuwiem. Podstawowe zasady konserwacji butów: Przed pierwszym założeniem obuwia należy je zaimpregnować odpowiednimi środkami w zależności od użytych materiałów - pozwoli dłużej cieszyć się obuwiem. Zanieczyszczone buty najpierw czyścimy, dopiero po wyczyszczeniu pastujemy,obuwia nie wolno czyścić rozpuszczalnikami, ponieważ niszczą one wierzchnią warstwę skór naturalnych i materiałów skóropodobnych, do mycia używać miękkiej tkaniny lub gąbki zwilżonej w ciepłej wodzie, oczyścić powierzchnię buta, nie mocząc go całego, zamoczonego obuwia nie wolno suszyć w pobliżu źródeł ciepła (pieców, grzejników),obuwie należy suszyć w temperaturze pokojowej; buty należy usztywnić od środka materiałem pochłaniającym wilgoć, np. gazetami,obuwie należy zmieniać i wietrzyć,dbałość o wnętrze obuwia należy do Kupującego (utrzymanie czystości, wymiana wyściółek, dobór skarpet lub rajstop do koloru wnętrza obuwia, gdyż ciemne obuwie może zafarbować jasne skarpety), zawsze należy dokładnie sznurować swoje obuwie; źle zawiązane obuwie może ulegać deformacjom; skóra jest materiałem, który przyzwyczaja się do kształtu stopy, a niewłaściwe wiązanie sznurowadeł może powodować jej odkształcenia, a nawet pękanie.

Używaj butów zgodnie z ich przeznaczeniem. Trampki będą idealne do śmigania po mieście, niekoniecznie jednak sprawdzą się podczas górskich wycieczek. Buty biegowe świetnie sprawdzą się na bieżni bądź w siłowni, ale katowanie deskorolki raczej im się nie przysłuży. Pamiętaj, aby korzystać z butów zgodnie z ich przeznaczeniem – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia obuwia!
Nie pierz butów w pralce!!! Rozumiemy, że to szybka i skuteczna metoda na pozbycie się zabrudzeń, ale niestety żaden producent nie uzna reklamacji ewentualnych uszkodzeń, które powstały w wyniku prania (np. rozklejenie, rozdarcie, otarcie). Jeżeli Twoje buty wymagają gruntownego czyszczenia, zalecamy użycie gąbki i ciepłej wody z DELIKATNYM środkiem piorącym. Nie stosuj wybielaczy, proszków do prania itp. środków!
Odpowiednio susz buty.. Stanowczo odradzamy suszenie butów przy kaloryferach, na intensywnym słońcu bądź przy pomocy jakiejkolwiek suszarki! Buty należy pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej (ok. 21oC), wcześniej usztywniając je np. gazetą lub specjalnymi wkładkami.
Dbaj o swoje buty zarówno przed jak i po użyciu. Dbaj o buty nie tylko wtedy, kiedy ulegną zabrudzeniu, ale także zatroszcz się, aby obuwie było odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami, na które będą wystawione. Stosuj impregnaty i pasty – dzięki temu Twoje buty będą służyły Ci znacznie dłużej. Pamiętaj, aby środki pielęgnacyjne nakładać na CZYSTE obuwie! Obuwie należy wkładać przy pomocy łyżki do butów, aby uniknąć załamania zakładek i rozerwania cholewek.
Odpowiednio sznuruj obuwie. Obuwie powinno być rozsznurowywane podczas jego wkładania i zdejmowania. Jest to niezwykle ważne, gdyż właściwe sznurowanie obuwia zapobiega przetarciom, odkształceniom czy pęknięciom! W celu uniknięcia przetarcia zapiętek zawsze należy nosić obuwie dokładnie zasznurowane. Duże znaczenie ma właściwe dopasowanie obuwia do tęgości i długości stopy.
Zapoznaj się z zaleceniami producenta. Producenci podają, z jakich materiałów wykonane zostały ich buty i bardzo często wskazują sposoby ich pielęgnacji. Warto przestrzegać zaleceń producenta – dzięki temu będziemy mogli cieszyć się naszymi butami przez długi czas.
Staraj się nie przemaczać obuwiaPrzemoczone materiały, z których wykonane jest obuwia tracą swoje cechy, skóra oraz materiały stają się szorstkie, twarde przez co są podatne na uszkodzenia. Jeżeli już dojdzie do sytuacji, w której obuwie zostanie przemoczone staraj się je wysuszyć w warunkach temperatury pokojowej, a po dokładnym wysuszeniu dokonaj właściwej pielęgnacji materiału cholewki .
Buty ze skóry licowej.Stosuj pasty i kremy o barwie zgodnej z kolorem skóry, ewentualnie używaj pasty bezbarwnej (jeżeli nie istnieje pasta w kolorze, jakiego potrzebujesz). Dla butów skórzanych najlepsze są pasty na bazie olejów i składników naturalnych o konsystencji stałej. Odradzamy półpłynne pasty w tubkach! Buty czyść wilgotną szmatką/gąbką i ciepłą wodą. Usztywnij gazetami lub wkładkami i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Konserwacja skóry naturalnej polega na ochronie jej przed szkodliwymi zmianami zachodzącymi w strukturze skóry, a szczególnie przed niszczącym działaniem potu na tłuszcze naturalne w niej zawarte, spośród znajdujących się na rynku środków konserwujących najkorzystniejsze są pasty zawierające woski, zwłaszcza pasty wodno - rozpuszczalnikowe, mające konsystencję bardziej mazistą od past rozpuszczalnikowych (kremy), dające się łatwiej rozprowadzić na obuwiu; tworzą one błony o doskonałym połysku, odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu zabezpieczają obuwie skórzane przed działaniem wody, należy uważnie stosować pasty samopołyskowe, które często na skórach delikatnych, o słabo utrwalonym barwniku w powłoce mogą powodować odbarwienie i plamienie; stosowanie w codziennej konserwacji obuwia przez dłuższy czas past samopołyskowych powoduje tworzenie się grubej warstwy pasty na powierzchni skór; warstwa ta pęka i wykrusza się, dając wrażenie pękania i odpryskiwania wykończenia skóry, a często również ją uszkadza, do skór kolorowych zaleca się stosowanie past barwionych, dzięki czemu następuje wzmocnienie i ożywienie koloru, do nowych wykończeń skór o podwyższonej zawartości tłuszczu nie należy stosować past i środków zawierających terpentynę i benzynę, które mogą powodować zmianę koloru i wyglądu skóry, również obuwia ze skór welurowych i nubukowych nie można pastować, natomiast należy je czyścić specjalnie do tego przeznaczoną szczotką (dostępną w sklepach obuwniczych) lub zmoczoną, mocno wyciśniętą tkaniną; skóry olejowane (pull-up) i welurowe należy odświeżać środkami konserwującymi w aerozolu, przeznaczonymi do tego rodzaju skór,
Buty ze skóry syntetycznej.Obuwie z wierzchami z materiałów skóropodobnych również należy konserwować, konserwacja obuwia z materiałów skóropodobnych zabezpiecza przed wypłukiwaniem plastyfikatorów z warstwy wierzchniej (licowej) sztucznej skóry; w celu odświeżenia wierzchu wystarczy zwykłe przetarcie cholewki suchą bądź zwilżoną miękką tkaniną; powinny to być pasty emulsyjne na bazie wodnej, skomponowane bez udziału wosków i rozpuszczalników, które posiadają korzystne działanie nawilżające i antyelektrostatyczne, do zmywania powierzchni obuwia z materiałów skóropodobnych nie wolno stosować agresywnych rozpuszczalników typu aceton, octan butylenu, octan etylu lub benzyna, gdyż powodują one uszkodzenia powłoki, natomiast obuwie ze sztucznych skór welurowych należy czyścić tylko zwilżoną gąbką; następnie pozostawić do wyschnięcia, niedopuszczalne jest pranie obuwia w pralce. . Pielęgnuj je specjalnymi środkami do skór syntetycznych.
Buty z nubuku lub weluru.Czyść specjalną, gumową szczotką. Buty wykonane z tych materiałów należy zaimpregnować specjalnym impregnatem w aerozolu.
Buty tekstylne (płótno, batyst itp.) Trampki należy czyścić wilgotną szmatką lub gąbką przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem delikatnego środka piorącego (środki do delikatnych tkanin, mydło etc.). NIE UŻYWAJ proszków, wybielaczy ani innych silnych detergentów. No i najważniejsze – nie pierz ich w pralce! - należy unikać mocnego moczenia obuwia, które może być przyczyną jego rozklejenia, jak również delaminacji materiałów połączonych w układ warstwowy, co w znacznym stopniu osłabia obuwie (wykruszenie pianki PU, wymycie kleju). obuwie należy suszyć w miejscu przewiewnym, z dala od źródeł ciepła.
Wstępne zabezpieczenie obuwia
Impregnat BAMA Sneaker Protect 200ml

Powyższe informacje pochodzą z Centralnego Laboratorium Przemysłu Obuwniczego.